Haber

Lavrov: Gaz dağıtım merkezi için Ankara ve diğer muhataplarla görüşüyoruz

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ), Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 45’inci Dışişleri Bakanları zirvesine bir bildiri gönderdi.

Aydınlık gazetesinin haberine göre Lavrov, yaptığı konuşmada örgütün bölgeye kattığı değerden bahsetti, “Karadeniz bölgesi yüzyıllardır halkların, kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin kavşağı olmuştur. Burası Doğu ile Batı’nın, Kuzey ile Güney’in buluştuğu yerdir. 30 yıl önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (KEİ) kurulmasıyla bir sürdürülebilir kalkınma için bölge çapında bir strateji gereklidir.”ifadeleri kullandı.

Türkiye’de gaz dağıtım merkezi kurulmasına değinen Lavrov, şunları kaydetti: “Ülkemiz, Karadeniz bölgesinin ekonomik potansiyelini güçlendirme çabalarını sürdürüyor. Avrupa Birliği’nden hiç kimsenin soruşturmadığı kuzey dere boru hatlarının sabotajıyla bağlantılı olarak, Rus gazının kuzeyden taşınması durduruldu. Bu şartlar altında ilgili tüm alıcılara Karadeniz üzerinden gaz tedarik ediyoruz Türkiye’de gaz dağıtım merkezi oluşturulması Konuyla ilgili Ankara ve diğer yabancı meslektaşlarımızla görüşme halindeyiz.söz konusu.

Lavrov, Batılı ülkelerin kendilerine uyguladığı yaptırımlardan da bahsetti. “Kolektif Batı”nın tek taraflı yaptırımlarının neden olduğu gıda krizinin, insan kaynaklı enflasyonun, nakliye ve lojistik başarısızlıkların üstesinden gelmek için, Rusya’nın ihtiyaç sahibi ülkelere yaptığı tarımsal ihracat hacmini eski haline getirmek için BM ile birlikte çalışıyoruz. Bazı batılı ülkeler inatla bunu engellemeye devam ediyor. En yoksul ülkelerin çıkarlarını dikkate alma mantığıyla, Karadeniz Girişimi’nin Ukrayna ayağının hayata geçirilmesini dört gözle bekliyoruz. KEİ, 30 yıldır bölgesel işbirliği için yararlı bir mekanizma olduğunu kanıtlamıştır. Araçlarını ve pratik potansiyelini güçlendirmeye devam etmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Kurumun ekonomik gündemini güncellemek için çalışmaların başlatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ulaştırma ve enerjiyi en umut verici alanlar olarak görüyoruz. Çevre Otoyolunun Karadeniz çevresine yapılması ve bölgesel ulaşım yollarının Kuzey-Güney Uluslararası Ulaşım Koridoru ile birleştirilmesi girişimleri ekonomik büyümeye ciddi bir ivme kazandırabilir.dedi.

Lavrov, KEİ üye devletlerinin Avrasya Ekonomik Birliği gibi uluslararası örgütlerle işbirliği yapması gerektiğini söyledi. “KEİ’nin potansiyelini ortaya çıkarmak için Teşkilatımız ile diğer devletlerarası yapılar arasındaki işbirliğini geliştirmek değerlidir. Avrasya Ekonomik Birliği ile temas çeşitli bahanelerle engellenmektedir. Bunu Kiev’i kullanma planlarının aksamasına cevaben yapıyoruz. anayasaya aykırı bir darbe sonucu iktidara gelen rejim.” “Rusya’nın yasadışı eylemlerinin bir başka tezahürü olarak görüyoruz. Rusya’nın meşru güvenlik çıkarlarına saldırmak ve milyonlarca Ukrayna vatandaşının temel haklarını ve çok sayıda uluslararası anlaşmayı yok etmek amacıyla iktidara gelen Kiev rejimini, planlarının aksamasına bir yanıt olarak.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu